Dziennikarstwo
Wróć   Dziennikarstwo > Wiersze > owczarnia


Oceń wpis

Ryzyko finansowe, kredyty we frankach już nie warte ryzyka..

Wysłany 07-26-2011 o 13:39 przez owczarnia
Updated 08-28-2011 at 14:14 by owczarnia

Pamiętamy czasy, kiedy to kredyt hipoteczny we frankach był najbardziej opłacalny. W roku 2008 wzięło je rekordowo dużo osób. Wtedy bowiem frank był na tyle niski, że osoby, które wzięły kredyty wcześniej jedynie na nim zyskiwały. Niski LIBOR dobre wyniki popchnęły do kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich już blisko 700 tysięcy osób. Czy to im się opłaciło?
Liczba osób, które wzięły kredyt we frankach szwajcarskich jest tak wysoka, że problem wysokiego franka i rekordowych rat kredytu hipotecznego jest już problemem ogólnopolskim a nie tylko rodzinnym. Rząd stara się wprowadzić ustawy, które pomogą kredytobiorcom spłacać kredyt. Banki na razie się cieszą, ale może to długo nie potrwać.
Zabić zabójczy spread
Rząd stara się pomóc kredytobiorcom na linii kredyt-spread. Spread to różnica kursowa pomiędzy kupnem a sprzedażą kredytu walutowego. Banki starają się tę różnicę podnosić na swoją korzyść. Przez to zawsze kurs walutowy w banku różni się na niekorzyść klientów o kilka groszy. Na chwilę obecną to jedyne miejsce, gdzie można by było zaoszczędzić. Do tej pory jednak banki wyjątkowo broniły wysokiego spreadu. Do niedawna nie było nawet możliwości w spłacaniu kredytu własnymi frankami szwajcarskimi. Musiały one zostać zakupione w banku w którym zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny a na tym najwięcej zarabiał bank. Teraz ma się to zmienić. Ale na ile wyjdzie niewiadomo.
Kto najmniej traci?
Najmniej tracą Ci, którzy kredyt hipoteczny wzięli przed rekordowym 2008 rokiem. Wychodzą oni nieco lepiej na tej decyzji niż Ci, którzy zdecydowali się wtedy na złotówki. I tutaj jednak różnica między wysokościami rat znacząco spada.
Jak się zabezpieczyć?
Na razie najlepiej nic nie robić i poczekać chociaż chwilę, aż się ustabilizuje sytuacja. To co się dzieje teraz zmieni się o 180 stopni w przyszłym miesiącu. Sytuacja osób spłacających kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich bardzo szybko może stracić na aktualności. Wszystko to przez to, że sytuacja na rynku walutowym zmienia się jak w kalejdoskopie. Najgorsze jest jednak to, że nie zawsze zmienia się w korzystną dla kredytobiorców stronę.
Zapisany w Uncategorized
Odwiedzin 10298 Komentarze 0 Edytuj Tagi Wyslij na e-mail wpis na blogu
« Poprzednia     Strona głowna     Następny »
Wszystkich komentarzy 0

Komentarze

 


Witryna używa plików cookies.
Dowiedz się więcej.


Czasy w strefie GMT. Teraz jest 22:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0
RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17